2018 AWARDS

POSTER PRESENTATIONS:

DVM & Undergraduate Student Poster category awardees:

Molly Burton Prevalence and strain diversity of Anaplasma marginale in Kansas cattle herds

Arashi Nakashima – Parachlorella kessleri-derived extracellular polysaccharides inhibit colon carcinoma growth in mice via an enhancement of host antitumor immune responses

Intern, Resident, & MS Poster category awardees:

Sarah Remfry – Prevalence of Top-7 Shiga toxin-producing Escherichia coli in wheat grains by culture method

Deepa Upreti – Evaluation of competitive ELISA for detection of antibodies to Rift Valley fever virus in cattle and sheep sera

PhD Poster category awardee:

Ti Lu – Identifying immune-dominant and neutralizing epitopes from K88 fimbriae of enterotoxigenic Escherichia coli

APPLIED SCIENCES – ORAL PRESENTATIONS

1st place: Katelyn Fentiman – The effect of topical latanoprost on aqueous humor flow rate in normal dogs

2nd Place: Olga Norris – Indicators of persistent hypertonicity in diabetic dog

3rd Place: Geoffrey Browning – Pharmacokinetics of oral gabapentin in Caribbean flamingos (Phoenicopterus ruber ruber)

BASIC SCIENCES – ORAL PRESENTATIONS

1st place: Krishani Denali Perera – Identification and characterization of protease inhibitors for ferret and mink coronaviruses

2nd Place: Ana Stoian – Important CD163 peptide sequences in resistance to PRRSV-2 infection

2nd Place: Sarah Stuebing – Behavioral and neurobiological assessments of episodic-like memory in aged and young rats

CASE REPORTS AND CASE SERIES – ORAL PRESENTATIONS

1st Place: Michael Denk – CT-guided osteological preparation and examination of the Skull of a Bottlenose Dolphin (Tursiops truncatus)

2nd Place: Anastasia McHaney – Use of ultrasound in the diagnosis of soft tissue foreign bodies

3rd Place: Vinay Shivanna – First report of Parapoxvirus infection in an American bison (Bison bison)

ENDOWED SCHOLARSHIPS AND AWARDS:

A.S.R. Ganta Veterinary Student Award - Nicole Winegarner (Class 2019)

A.S.R. Ganta Graduate Student Award - Rui Guo (PhD candidate)

Benjamin and Catherine Kurz Research Scholarship - Alyson Fitzgerald (Class 2021)

Dr. Horst W. and Elisabeth A. Leipold Scholarship - Jacob Herford (Class 2021)

Miller Pathology Scholarship - Stephen Mercer (Class 2019)

Dr. Harish C. and Ved K. Minocha Scholarship - So Lee Park (DVM/PhD Class 2020)

Zoetis Animal Health Award for Excellence in Research by a Faculty Member - Dr. Weiping Zhang, Diagnostic Medicine/Pathobiology